Sekcia: Vzdelávanie

 

Vitamín D – slnečný vitamín

Preklad: Igor Kováč, Národné športové centrum

Máte dosť vitamínu D?
Všeobecne označovaný ako „slnečný vitamín“, vitamín D nie je dôležitý len pre normálne fungovanie ľudského tela, ale nové výskumy na športovcoch dokazujú, že hrá významnú úlohu aj pri športovom výkone a prevencii zranení.

Vaše telo si vytvára vitamín D z priameho slnečného žiarenia na vašu pokožku. V dôsledku toho sa hladiny vášho vitamínu D znižujú počas zimných mesiacov. Štúdie poukazujú na to, že až 56% športovcov má nedostatočnú hladinu vitamínu D.
 
Prečo by vaša hladina mohla byť nízka
Doktor Graeme Close, odborník na výživu z univerzity John Moores v Liverpoole tvrdí, že mnohé tréningové návyky, najmä počas zimného obdobia spôsobujú nedostatok vitamínu D, ktorý je dostupný našim telám.

„Nie je to len tým, že ľudia športujú vo vnútri. Aj tí, ktorí trénujú vonku, to robia veľmi skoro ráno alebo neskoro večer. Prípadne majú oblečené tesný kompresný typ oblečenia a slnečnú ochranu, ktorá zabraňuje priamemu vystavovaniu sa slnku.“
 
Ako to ovplyvňuje výkon
Početné štúdie poukázali na to, ako má vitamín D pozitívne účinky na rôzne aspekty športového výkonu, regeneráciu, zdravie kostí a imunitu. Udržiavanie adekvátnej hladiny vitamínu D môže pomôcť pri ochrane pred infekciami, najmä počas zimných mesiacov, keď je vystavovanie sa slnku nižšie a riziko infekcií vysoké.

Tím vedcov z univerzity štátu Kentucky zistil, že podávanie vitamínu D ako výživového doplnku skupine plavcov, ktorí trénovali prevažne vo vnútri, im poskytol ochranu pred svalovými zraneniami v porovnaní s ich tréningovými partnermi, ktorí užívali len placebo.

„Musíme sa uistiť, že máme dostatok vitamínu D, ktorý je dôležitý na budovanie silných kostí. Ak sme však vonku na slnku, nemali by sme mať jeho nedostatok. Športovec, ktorý trénuje vo vnútri, by samozrejme mal zvážiť užívanie doplnkov, v čom mu môžu pomôcť dietológovia. Tí môžu určiť úroveň vitamínu D a povedať, či je potrebné zvýšenie jeho príjmu.“ Prof. Ron Maughan, Lekárska komisia MOV
 
Ako zlepšiť vašu konzumáciu vitamínu D
Bežná osoba potrebuje asi 10 mikrogramov vitamínu D na deň, najmä z jedla. Cereálie, mliečne výrobky, vaječné žĺtka a olejnaté ryby poskytujú jeho zdroj, ale jeho dostupnosť v potravinách nie je taká rozšírená ako pri iných vitamínoch.

V prípade, že nevykazujete žiadne zjavné príznaky jeho nedostatku, jediný spôsob, ako zistiť, či ho máte dostatok, je z krvného testu. Rôzne druhy potravín na zvýšenie jeho hladiny vám môžu pomôcť (viď. graf)

Pravdepodobné ergogénne účinky vitamínu D na športový výkon a regeneráciu. Journal of the International Society of Sports Nutrition 12: 33-33. Dahlquist, D., T., Dieter, B., P., Koehle, M., S., 2015.

 
Čo vtedy, keď vyjde slnko?
So zvyšujúcou sa úrovňou informovanosti o možných rizikách rakoviny kože medzi športovcami sú odborníci opatrní pri radách o vystavovaní sa priamemu slnečnému žiareniu bez ochranných prostriedkov. Odporúčaná denná dávka vystaveniu sa slnku je v letnom období od 5 do 20 minút. Čím tmavšia je vaša pokožka, tým viac času budete potrebovať stráviť na slnku na to, aby ste dosiahli rovnakú hladinu vitamínu D. Všetci odborníci však bez výnimky súhlasia, že vaša pokožka by nikdy nemala sčervenieť alebo sa spáliť.

 

Použitý informačný zdroj:
Vitamin D – The Sunshine Vitamin. Athlete Learning Gateway. 1. 3. 2017, dostupné na https://www.hivelearning.com/groups/2124865311/card/1253859


Dátum vydania: jún 2017