Víťazi ankety Športovec roka 2014

Bratislava, 23.12.2014 (www.sportovecroka.eu) - Biatlonová olympijská šampiónka zo Soči v pretekoch na 7,5 km Anastasia Kuzminová sa v roku 2014 stala víťazkou tradičnej slovenskej ankety Športovec roka, v ktorej hlasovalo 106 športových novinárov. V 22. ročníku ankety Klubu športových redaktorov SSN, ktorá priamo nadväzuje na niekdajšiu československú anketu s tradíciou už od roku 1959, triumfovala Kuzminová s výrazným náskokom pred hokejovým držiteľom Stanley Cupu Mariánom Gáboríkom a finalistkou tenisového Australian Open Dominikou Cibulkovou.
V kategórii kolektívov suverénne vyhralo reprezentačné družstvo futbalistov Slovenska, ktoré si na jeseň v štyroch úvodných kvalifikačných zápasoch na Euro 2016 pripísalo samé víťazstvá.
Na galavečere, ktorý sa uskutočnil 22. decembra v novostavbe Slovenského národného divadla v Bratislave, okrem laureátov ankety Športovec roka už po piaty raz slávnostne vyhlásili aj Športovú legendu. Po boxerovi Jánovi Zacharovi, hokejistovi Jozefovi Golonkovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi a hádzanárovi Antonovi Frolovi si túto poctu vyslúžila držiteľka bronzovej olympijskej medaily v skoku do diaľky v Mníchove 1972 a vicemajsterka Európy v rovnakej disciplíne v Ríme 1974 Eva Šuranová-Kucmanová.

Anastasia Kuzminová mala výbornú sezónu. Na ZOH v Soči okrem víťazstva na 7,5 km skončila šiesta v stíhacích pretekoch na 10 km a bola aj členka miešanej štafety na 5. mieste. Navyše si doteraz najlepšie počínala v seriáli Svetového pohára. V SP skončila celkove šiesta, keď v dvoch pretekoch triumfovala. Biatlonistka zopakovala v ankete svoje víťazstvo z roku 2010. Vtedy si takisto vybojovala zlatú, ale aj striebornú olympijskú medailu. Teraz sa stala v poradí štvrtou viacnásobnou víťazkou ankety KŠR SSN - po plavkyni Martine Moravcovej, ktorá má na konte rekordných šesť triumfov, a po vodných slalomároch Michalovi Martikánovi (štyri víťazstvá) a Petrovi a Pavlovi Hochschornerovcoch (dve víťazstvá).
Kuzminová triumfovala s náskokom 313 bodov, ktorý je tretí najvyšší v histórii. Výraznejšie zvíťazila pred ňou len dvakrát Martina Moravcová – v úvodnom ročníku samostatnej slovenskej ankety (1993) o 374 bodov a v roku 2001 dokonca o 619 bodov. Kuzminová sa v elitnej desiatke objavila už piaty raz, čo je spomedzi tohtoročných laureátov najčastejšie. Jej meno nechýbalo ani na jednom zo 106 hlasovacích lístkov, pričom až 87 novinárov ju zaradilo na prvé miesto a dovedna 102 do prvej trojky.

Naopak, druhý v poradí – najlepší strelec play-off Stanley Cupu 2014 vo víťaznom tíme Los Angeles Kings hokejista Marián Gáborík - je v top 10 medzi jednotlivcami nováčik. Striebornú pozíciu získal s výrazným, 126-bodovým náskokom pred tenistkou Dominikou Cibulkovou, ktorá sa medzi našou elitou objavila už štvrtý raz. O „bronzovej“ priečke desiatej tenistky koncoročného svetového rebríčka pred novozloženou osádkou dvojkajaka dvojnásobných majstrov sveta Erik Vlček, Juraj Tarr však rozhodol najmenší rozdiel v histórii ankety – len jeden bod.

S malým odstupom piaty skončil víťaz siedmich tohtoročných pretekov a držiteľ zeleného trička na štyroch etapových pretekoch cyklista Peter Sagan. Vlaňajší víťaz ankety Športovec roka sa do top 10 dostal štvrtý raz za sebou.

Atletika ako jediný šport má v prvej desiatke až dvoch zástupcov, zhodne tohtoročných vicemajstrov Európy – na šiestom mieste chodca Mateja Tótha a na desiatom kladivárku Martinu Hrašnovú. Obaja sú v top 10 po druhý raz. Na siedmej priečke skončil najstarší tohtoročný laureát, majster sveta a aktuálna svetová jednotka v streľbe na trap Erik Varga. V top 10 sa umiestil premiérovo, rovnako ako v poradí ôsmy, zjazdár Adam Žampa. Ten na ZOH v Soči skončil piaty v superkombinácii a šiesty v slalome. Deviate miesto obsadil futbalista Marek Hamšík, ktorý bol lídrom v úspešnom jesennom ťažení nášho reprezentačného tímu v kvalifikácii na Euro 2016. V najlepšej desiatke je už tretí raz.

Aj v kategórii kolektívov bolo víťazstvo reprezentačného družstva futbalistov Slovenska úplne jednoznačné. Futbalisti chýbali len na 5 hlasovacích lístkoch a spomedzi 106 hlasujúcich novinárov ich až 89 zaradilo na prvé miesto. Vyhrali s náskokom 212 bodov, ktorý je štvrtý najvyšší v histórii ankety. Tím futbalistov - samozrejme, v odlišnom zložení - vyhral anketu KŠR SSN už v rokoch 2009 a 2010.

Rozdiely na ďalších miestach však boli malé. Druhú priečku obsadila hliadka 3xC1 vodných slalomárov, ktorá v zložení Martikán, Slafkovský a Beňuš zvíťazila na MS a v zložení Martikán, Slafkovský a Rozmuš na ME skončila tretia. Singlkanoisti len o päť bodov predstihli družstvo strelkýň na skeet, ktoré v zložení D. Barteková, Stranovská a Štibravá získalo striebro na MS a zlato na ME. Štvrté skončili len s 2-bodovým odstupom od medailovej priečky hádzanárky Slovenska, ktoré sa v uplynulých dňoch predstavili po dlhých rokoch na európskom šampionáte. Na hlasovacích lístkoch sa objavilo spolu 11 kolektívov.

Čísla za menom laureátov znamenajú počet získaných bodov od športových novinárov.

JEDNOTLIVCI
1. Anastasia KUZMINOVÁ, biatlon    1025
2. Marián GÁBORÍK, ľadový hokej     712
3. Dominika CIBULKOVÁ, tenis     586
4. Erik VLČEK, Juraj TARR, rýchlostná kanoistika     585
5. Peter SAGAN, cestná cyklistika     562
6. IVAN JAKEŠ, motocyklový šport 312
7. Erik VARGA, športová streľba     367
8. Adam ŽAMPA, zjazdové lyžovanie     336
9. Marek HAMŠÍK, futbal     246
10. Martina HRAŠNOVÁ, atletika     243

KOLEKTÍVY
1. Futbalisti Slovenska    286
2. Hliadka 3xC1 vodných slalomárov SR     74
3. Družstvo strelkýň SR na skeet     69