Vodný slalom-SP: Dukátovej (NŠC) uniklo prvenstvo najtesnejším rozdielom

Pau 16. 8. 2015 - (TASR) - Slovenskej kajakárke Jane Dukátovej, ambasádorke NŠC, uniklo prvenstvo vo Svetovom pohári slalomárov na divokej vode najtesnejším rozdielom. Vo finálovej jazde skončila vo francúzskom Pau v 5. záverečnom kole SP šiesta, nazbierala tak v konečnom poradí rovnaký počet bodov ako Kuhnleová, no Rakúšanku zvýhodnil lepší finálový výsledok, keď skončila tretia.


Ilustračné foto

Jana Dukátová mala v hodnotení SP pred záverečným kolom na prvom mieste náskok 10 bodov na Nemku Schornbergovú a Španielku Chourrautovú, od Rakúšanky Kuhnleovej ju delilo 16 bodov. Schornbergová v semifinále prepadla, a tak jedna súperka odpadla. Škoda, že Dukátovej nevyšiel prejazd protiprúdnych bránok 16 a 19, na ktorých dosť veľa stratila a v cieli už vedela, že na stupeň víťazov nesiahne. Napätie však trvalo, pretože boj o celkové prvenstvo v SP sa rozhodol až v úplnom záver

Kuhnleovej i Chourrautovej jazdy nevyšli, Španielka si ťukla na 12. bránke, Rakúšanka na druhej a vzápätí sa zdalo, že vynechala tretiu bránku. Napriek tomu sa jej meno objavilo na 3. priečke, Dukátová zostala na šiestej, čo by znamenalo, že pri zhode bodov v hodnotení SP by o prvenstve Kuhnleovej rozhodol lepší finálový výsledok.

Súťažná jury dlho riešila sporný moment na 3. bránke Rakúšanky, napokon sa priklonila v jej prospech a Kuhnleovej pomohla k zisku trofeje, Dukátová si zopakovala 2. miesto z vlaňajška.

Jana Dukátová presne označila miesto, ktoré ju pripravilo o rozhodujúce body. "Mrzí ma 16-ta bránka, príliš skoro som ju začala točiť, a potom som zostala visieť vo valci. Tam som nechala triumf, čo ma pochopiteľne neteší. Na druhej strane, Corinna je moja večná súperka. Dva roky späť som ju zdolala tesne ja, minulý rok som s ňou o pár bodov prehrala, tento rok máme rovnaké skóre, ale keďže sa umiestnila lepšie vo finale v Pau, opäť zvíťazila. Teší ma, že sa mi darí na každých pretekoch prebojovať do finále. Pevne verím, že sa mi to podarí potvrdiť aj na majstrovstvách sveta v Londýne."

U Róberta Orokockého, trénera Jany Dukátovej a zároveň trénera NŠC, prevažovala spokojnosť s druhou priečkou v celkovom hodnotení Svetového pohára.

"Jana sa siedmy raz po sebe umiestnila v prvej trojke, čo je pozoruhodné a svedčí to o jej umení. Vo finále síce urobila chybu na šestnástej bráne, ale nevzdala sa, bojovala do konca. Šesť bodov v nominačnom súboji o olympijské Rio je dobrý štart, ale my ideme od pretekov k pretekom a treba sa nám sústrediť na každý výkon osobitne."

Finálové výsledky K1 ženy:
1. Ferová (Fr.) 103,53 (0)
2. Foxová (Austr.) 103,90 (0)
3. Kuhnleová (Rak.) 106,48 (2)
...
6. Dukátová 110,85 (0)
...
v semifinále 17. Kaliská (SR) 122,70 (2)

Konečné poradie SP:
1. Kuhnleová (Rak.) 264
2. Dukátová (SR) 264 (rozhodol lepší výsledok v záverečnom finále)
3. Foxová (Austr.) 252
4. Chourrautová (Špan.) 250
...
21. Kaliská (SR) 103