Vodný slalom: Záver sezóny SP - Dukátová dvanásta

Praha 5. 9. 2019 (TASR) - Cez víkend sa v pražskej Troji uzavrie sezóna Svetového pohára vo vodnom slalome. V predolympijskom roku sa slovenskí reprezentanti sústredia najmä na zisk miesteniek do Tokia, napriek tomu sa, najmä singlisti, držia na čelných priečkach celkového hodnotenia. V kategórii C1 je lídrom Slovinec Luka Božič so 187 bodmi, druhý Matej Beňuš má na konte 169 bodov a môže pomýšľať na triumf. O sedem bodov menej má Alexander Slafkovský a hneď za ním je Michal Martikán (160). Vo finále SP si pretekári pripíšu do klasifikácie dvojnásobný počet bodov.


Medzi ženami je zo slovenského pohľadu viac-menej rozhodnuté. Najlepšia kajakárka Jana Dukátová, členka NŠC (na snímke Jána Súkupa), je až dvanásta s 99 bodmi a za Corinnou Kuhnleovou zaostáva o 81 bodov. Mladá Eliška Mintálová je 18, hoci neštartoval v 3. kole v Tacene a veteránka Elena Kaliská figuruje až na 24. priečke. Medzi kanoistkami je 15. Monika Škáchová, ktorá rovnako ako Mintálová vynechala podujatie v Tacene. Spoločne s Emanuelou Luknárovou a Soňou Stanovskou dali prednosť ME juniorov v Liptovskom Mikuláši.


V českej metropole bude zároveň pokračovať slovenská kvalifikácia na OH 2020. Začala sa minulý týždeň v Makkleebergu. V každej kategórii bojuje o účasť na OH trojica pretekárov. Ak nastane situácia, že niektorý z tria dosiahne matematicky nedostihnuteľný náskok už po troch pretekoch, nominačný boj sa uzavrie už po svetovom šampionáte. V opačnom prípade nominácia pokračuje a rozhodne sa až na ME v Londýne 2020. Za každé umiestnenie si športovec pripíše dopredu stanovený počet bodov, pričom do konečného poradia sa zarátavajú tri najlepšie výsledky, jeden sa škrtá. Najvyšší bodový zisk znamená účasť pod piatimi kruhmi, druhý pozíciu náhradníka.