World Cup of Olympic Boxing s účasťou boxerov NŠC

Halle 24. 6. 2018 (SZB-Tomi KID Kovács) - V dátumoch od 19. do 23.júna sa v nemeckom Halle konal Svetový pohár, ktorý vznikol z tradičného AIBA podujatia Chemiepokal a jeho 45. ročník získal oficiálne pomenovanie World Cup of Olympic Boxing. Zúčastnilo sa ho 17 štátov sveta. V ringu sa predviedli reprezentanti z Kuby, Ruska, USA, Indie, Írska, samozrejme domáceho Nemecka, mnohí s titulmi majstri sveta a olympijskí víťazi. Slovensko vyslalo 7 statočných, z toho štyroch s podporou NŠC: Viliam Tankó, Filip Mészároš, Andrej Csemez a Dávid Michálek. Podujatia sa zúčastnili ešte Michal Takács 64 kg, Tomáš Zold 69 kg a Matúš Strnisko 81 kg.

Už pri losovaní bolo jasné, že naši chlapci dostanú za súperov iba kvalitných pästiarov, ktorí preveria naše kvality a možnosti. 

Viliam Tankó, nastúpil v kategórii do 56 kg a na turnaji napokon obsadil 5. miesto. Náš najskúsenejší reprezentant sa v boji o medailu doslova pobil s reprezentantom Indie, viacnásobným majstrom svojej krajiny, ktorý boxuje APB a WSP už od roku 2011.
Tomi KID: "Zápas bol od začiatku až do konca vo vysokom tempe. Vili sa snažil držať súpera na dištanc a využiť svoju rýchlosť a bystrosť. Zápas bol veľmi vyrovnaný, ale víťaz môže byť len jeden, a tým sa stal boxer z Indie."


Foto archív šport.sk: Viliam Tankó v ringu s Tomim KIDom Kovácsom

Na Filipa Mészároša, do 60 kg, čakal domáci reprezentant.
Tomi KID: "Diváci mohli vidieť opäť veľmi bojovné stretnutie a nás mohla mrzieť tesná prehra nášho mladíka. Bol to veľmi vyrovnaný zápas."
   
Andrej Csemez v kategórii do 75 kg nastúpil na zápas s domácim šampiónom, ktorý pred mesiacom vyhral turnaj GP v Ústi nad Labem.
Tomi KID: "Bandi mal minulý rok koncom októbra ťažkú autonehodu a zlomené stavce. Nášmu nádejnému športovcovi dokonca predpovedali koniec kariéry. Avšak jeho silná vôľa ho vrátila do telocvične a začal opäť trénovať. Po tréningoch mal však bolesti chrbta. Pomocnú ruku podávali viacerí špecialisti a až po troch mesiacoch sa jeho zdravotný stav zlepšil a mohol konečne naplno trénovať. Bandi sa vrátil späť. Absolvoval prípravné zápasy a sparingové kempy aj v zahraničí. Po fyzickej stránke sa cítil dobre, ale nevedeli sme, ako to bude s jeho psychikou. Počas rozcvičky pred zápasom bol rýchly a bystrý, nepociťoval nervozitu a veril si. Prišiel však úvodný gong a všetci sme cítili, že to ešte nie je ON! V druhom kole prišla chyba a súperovi ponúkol svoju bradu. Po presnom údere prišlo počítanie a aj keď Bandi vstal, ringový rozhodca zápas ukončil. Neprehralo v zápase boxerské umenie, sila, technika, rýchlosť, prehrala hlava a myseľ. Tu treba popracovať a my to napravíme", uzavrel analýzu zápasu tútor našich boxerov.

Na turnaji potešil Dávid Michálek 91 kg, keď zvíťazil v zápase s ruským boxerom a postúpil do semifinále. "Bol to boj od začiatku do konca a som veľmi pyšný, že Dávid premohol Goliáša", dodal s nadšením Tomi KID. Semifinále s boxerom z Írska sa vedenie slovenskej výpravy rozhodli predčasne ukončiť. Dávid však nakoniec obsadil 3. miesto.
Tomi KID: "Súboj o finále sme predčasne ukončili, pretože po tvrdom zápase s Rusom inkasoval Dávid údery, ktoré mu obnovili jeho nedávne zranenie nosa a my sme sa rozhodli, že zdravie je na prvom mieste!"

Napokon Michal Takács obsadil vo svojej kategórii 5. miesto, Tomáš Zold taktiež 5. miesto a Matúš Strnisko si vybojoval bronzovú medailu.


Foto Ján Súkup: zľava Viliam Tankó, Tomi KID Kovács, Filip Mészároš, Andrej Csemez