XXII. zimné olympijské hry 2014 v Soči sa skončili

Soči 23. februára (TASR) - Ruskí organizátori ZOH 2014 ukázali počas záverečného ceremoniálu zmysel pre humor. Tentoraz úmyselne zopakovali scénu s "neposlušnou" snehovou vločkou, ktorá sa počas otváracieho ceremoniálu odmietla premeniť na piaty olympijský kruh. "Chyba" vyčarovala úsmev na tvári šéfa Kremľu Vladimira Putina.

Slávnostné pásmo predstavilo divákom ruskú kultúru a jej najvýznamnejšie osobnosti. Ožili slávne diela maliarov, preslávený balet aj legendárny ruský cirkus. Hymnu najúspešnejšej krajiny podujatia, organizátorského Ruska, zaspieval detský spevokol s tisíckou hlasov.

Podujatie uzavrel o 22:08 miestneho času prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach a pozval celý svet na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu, ktorého zástupcovia prevzali symbolickú štafetu. Olympijský oheň, ktorý sa opäť rozhorí o dva roky v brazílskom Riu de Janeiro, sfúkol plyšový medveď.

"Rusko splnilo, čo sľúbilo. Dokážeme sa popasovať s každou výzvou a dostali sme sa na olympijský vrchol. Ďakujeme športovcom, ďakujeme divákom, ďakujeme bezpečnostným pracovníkom, ktorých mnohokrát ani nebolo vidieť," povedal v príhovore prezident organizačného výboru XXII. zimných olympijských hier v ruskom Soči Dmitrij Černyšenko.

Bach vo svojom prejave poďakoval prezidentovi Putinovi, organizátorom a olympionikom za nádherných sedemnásť dní. "Najväčším komplimentom by bolo vymenovať všetkých účastníkov. Boli to hry športovcov. Olympiáda bola priateľská, patriotická a otvorená svetu. Každý deň na nás svietilo slnko srdečnosti. Organizátori nám prisľúbili excelentné športoviská a bezchybnú organizáciu. Dnes môžeme povedať, že svoj sľub splnili. Prišli sme sem s rešpektom a odchádzame ako priatelia ruského národa," povedal nemecký funkcionár.