Z SU sa vrátili úspešní atléti Volko a Bezeková

Bratislava 30. 8. 2017 (TASR) - Slovenskí športovci dosiahli na Svetovej letnej univerziáde na Taiwane tri prenikavé výsledky, z toho dvaja sú členmi NŠC. Bronzová medaila Jána Volka (NŠC) v šprinte na 200 metrov nebola pri jeho súčasnej forme prekvapením, Alexandra Bezeková (NŠC) však štvrtou priečkou v behu na rovnakej trati dosiahla životný úspech. O druhý cenný kov sa postarali tenisti Ivan Košec a Simona Parajová, ktorí získali striebro v miešanej štvorhre.


Foto TASR: sprava Alexandra Bezeková a Ján Volko počas tlačovej konferencie po príchode zo Svetovej letnej univerziády na Taiwane 30. augusta 2017 v Bratislave

Pre Volka je univerziádny bronz už štvrtý cenný kov v tomto roku na vrcholnom podujatí. Predtým na halových ME v Belehrade bral v marci na 60 metrov striebro, na júlových ME do 23 rokov Bydgoszczi zlato na 200 a striebro na 100 metrov. "Po dobehu sme boli presvedčení, že skončil štvrtý. Škoda prvej stovky, ktorú Janko zvykne bežať rýchlejšie. Ale tieto preteky veľmi ovplyvnil silný vietor, pretože bežcom v prvej a druhej dráhe pomohol až po prvú zákrutu," povedala trénerka slovenského atléta Naďa Bendová.

Na stometrovej trati sa Volko medzi najlepších kvalifikoval piatym najlepším časom 10,28 sekundy, rovnaká priečka sa mu ušla aj vo finále. "Nerád sa vyhováram, ale medzi semifinále a finále bola krátka pauza, iba hodinová. Nemal som už toľko síl najmä na štarte," dodal Volko, ktorý pred sezónou nedúfal, že bude taká úspešná. "Keď som videl štartovku pred univerziádou, tak som ani nedúfal, že pobežím finále. Ale som neskutočne spokojný s celou sezónou, splnil som si sny. Vďačím za ne najmä skvelej príprave," dodal 20-ročný pretekár, ktorého teraz čaká pauza. Vyplní ju krátkym oddychom a prípravou na študijné povinnosti.

Iba tesne o tisíciny ušlo finále 100 m Bezekovej, o jej neúčasti rozhodla cieľová fotografia. Mladá Košičanka si po tomto rezultáte poplakala, no v druhej disciplíne na dvojnásobnej trati skončila medzi najlepšími na štvrtom mieste. "Som rada, že som dokázala predbehnúť súperky, ktoré mali oveľa lepšie osobáky ako ja. Mrzela ma neúčasť vo finále stovky, tak som sa chcela revanšovať aspoň na dvojstovke. Ja si štvrté miesto nesmierne cením, pretože som mala náročný program." Celkové vystúpenie hodnotí ako vydarené. "Zabehla som lepšie výsledky ako pred dvomi rokmi a aj v lepšej konkurencii. Takže musím byť spokojná," dodala Bezeková.

Slovenská výprava musela na univerziáde bojovať s netypickými podmienkami. Okrem veľkého tepla a vlhkosti vzduchu nesedela športovcom ani strava. "Nebolo to jednoduché. Prísť z trate, kde bolo takmer 40 stupňov do stanu, kde bolo vďaka klimatizácii 16, tak to sa bez svetra naozaj nedalo zvládnuť. Strava bola ázijská, nie každému sadla, mne teda nie. Ale napokon sme to dali na cestovinách a často som si doprial aj pizzu," pridal zaujímavosť z dejiska Volko.

Slovensko v ére samostatnosti od roku 1993 získalo na jednotlivých Svetových univerziádach dovedna už 47 medailí, z nich 8 zlatých, 16 strieborných a 23 bronzových. V Taipei malo zastúpenie v 13 športoch.

Článok z tlačovej konferencie priniesol aj online Denník Šport, čítaj TU.

Bratislava 30. 8. 2017 (pravda.sk)  - Ambasádor Volko

Ján Volko je ambasádorom Európskeho týždňa športu. Koordinátorom projektu EK Európsky týždeň športu v rámci SR je Národné športové centrum.
 

Ste členom Národného športového centra, ktorý je koordinátorom projektu EK Európsky týždeň športu v rámci SR a Národné športové centrum Vás nominovalo na post ambasádora Európskeho týždňa športu, čo to pre Vás osobne znamená?

Vážim si túto nomináciu a podporu NŠC, pretože mi umožnilo osobne podporiť tento projekt, ktorý verím, že pomôže rozhýbať Slovensko. Šport je ideálnym prostriedkom na relax a oddych, podporu zdravia a najmä zmysluplne strávenému času detí a mládeže.


Pred dvoma mesiacmi ste sa na stretnutí v Bruseli stretli s ambasádormi ďalších európskych krajín tohto projektu. Čo bolo cieľom stretnutia?

Cieľom stretnutia bolo informovať a ukázať ambasádorom, ako motivovať ľudí k pohybu kdekoľvek sú. V školách, mimoškolských aktivitách, v zamestnaní alebo vo voľnom čase. Svojím príkladom inšpirovať Európanov viac športovať a pravidelne sa zapájať do pohybových aktivít.


Európsky týždeň športu výrazne propaguje napríklad aj majster sveta vo futbale Christian Karembeu, ktorý minulý rok otváral podujatie v Košiciach. Ktoré ďalšie svetové osobnosti sú zapojené v projekte?

Neviem presne, ale viem že sa na projekte zúčastňujú aktívni športovci a aj športovci, ktorí už ukončili kariéru.


Akých konkrétnych aktivít sa v rámci Európskeho týždňa športu zúčastníte Vy osobne?

Zúčastním sa hlavného podujatia ETŠ v športovej hale Elán.


Vo všeobecnosti sa zdá, že športuje čoraz viac Slovákov, štatistiky však hovoria niečo iné. Ste vzorom pre mladých a u dospelých vyvolávate rešpekt a obdiv. Ako by ste motivovali tých, ktorí stále váhajú, či začať športovať?

Šport je môj životný štýl, ktorý ma naučil najmä zodpovednosti, dáva mi radosť z pohybu a eufóriu z víťazstva. Vďaka športu cestujem po svete, spoznávam nové krajiny a ľudí. Robím radosť nie len sebe, ale aj iným ľuďom. Akýkoľvek dôvod športovať je preto podľa tým správnym motívom. Či už na vrcholovej úrovni alebo rekreačnej. Nikdy nie je neskoro začať športovať a urobiť niečo pre svoje zdravie a psychickú pohodu. Prechádzka, beh, bicykel, korčule, lyže čokoľvek čo má človek rád.