Začala 4. fáza uvoľňovania opatrení: Dátum, kedy by sa mohli dohodnúť na otvorení fitnescentier

Bratislava 20. 5. 2020 (cas.sk) – Dnes, 20. 5. 2020, sa začalo s uvoľňovaním opatrení 4. fázy. Pre fitnescentrá sa dátum ich otvorenia zatiaľ posúva, príčiny vysvetlil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Štátny tajomník Ivan Husár upozornil, že o otvorenie fitnescentier bojuje rezort už dlhšie. "Nie je problém dodržať maximálny počet osôb, rozstupy i dezinfekciu náradí a strojov, nebol by podľa mňa problém ani v tom, že by boli zatvorené vo fitkách šatne a toalety," dodal. Podľa Husára dokonca aj majitelia fitnescentier spolu s rezortom vypracovali súbor usmernení pre bezpečnú prevádzku, epidemiológovia však návrh zatiaľ neodobrili. Husár tak verí, že v nasledujúcich dňoch po analýze vývoja po ďalšej vlne uvoľnenia opatrení bude možné vyhovieť i tejto požiadavke a otvoriť ďalšie športoviská.O prípadnom otvorení fitnescentier v rámci ďalšieho uvoľňovania protiepidemiologických opatrení by sa malo hovoriť 3. júna. V stredu to uviedol štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Ivan Husár. Potvrdil tak avízo, ktoré na sociálnej sieti zverejnil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus. Ten priamo z utorkového (19. 5.) rokovania ústredného krízového štábu napísal, že "od 3. júna by opäť mali začať fungovať fitnescentrá".

Fitnescentrá sú z hľadiska pandémie nového koronavírusu veľmi rizikové miesta. V stredu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že predpokladá aj tu časom uvoľňovanie protiepidemických opatrení. Najskôr je však podľa neho potrebné si počkať, ako Slovensko zvládne 4. fázu uvoľňovania opatrení prijatých pre ochorenie COVID-19.
Vo fitnescentrách v uzavretom priestore sa podľa ministra zhromaždia ľudia, ktorí cvičia a "hyperventilujú". "Bez ohľadu na koronakrízu, všetci tam dýchame vzduch, ktorý si vydýchame. Ide o veľmi rizikové miesta, kde je prítomný aerosól. Športovať s ochranným rúškom je extrémne náročne a bez rúška by to bolo veľmi nebezpečné," vysvetlil Krajčí. Podotkol však, že nikomu sa nebráni športovať v exteriéri.