Sekcia: Vzdelávanie

 

Zmeny organizačné, zmeny hráčske

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Od roku 1921 bojovali o majstra Slovenska vo futbale víťazi slovenských súťaží v rámci československého zväzu a maďarských súťaží, hraných v rámci maďarského zväzu (MLSz) ako zložky Československej futbalovej asociácie. Zavedenie tohto systému prinieslo viacero priekov. Slovenský denník nazval MLSz „vzdorozväzom“ a v septembri 1921 konštatoval: „Po dlhotrvajúcom nedorozumení (o inom nemôže tu byť reč) konečne i Maďari nahliadli, že budúcnosť svojich klubov len tak môžu zaistiť, keď pristúpia k nám a budú pracovať s nami spojenými silami v prospech športu celého Slovenska.“ MLSz bol oficiálne založený 11. septembra 1921 v malej sieni Reduty aj za prítomnosti zástupcov viacerých bratislavských klubov.


Prvý zahraničný zájazd futbalistov I. ČsŠK do Švajčiarska, 1921

Maďarské kluby mali v Bratislave už svoju viacročnú tradíciu i zázemie stúpencov a fanúšikov. PTE, Ligeti SC, VAS, PAC, PMTK, Törekvés SC, PULE, ale aj židovský Makkabea SC (ten hral až do roku 1933 ako hosť v Bratislavskom okrese Maďarského futbalového zväzu), disponovali určitou rozdielnou kvalitou, no I. ČsŠK Bratislava aj tých najsilnejších z nich v následnom časovom horizonte na ihriskách doslova prevalcoval. Už začiatkom marca 1921 dobová tlač „eškárov“ vyzdvihovala a zhodovala sa v tom, že „ak si udrží dosavadnú formu, je najlepším klubom na Slovensku.“ Objektívne treba povedať, že to tak bolo, čo I. ČsŠK dokazoval v nasledujúcich sezónach nielen v konfrontáciách s domácimi súpermi, ale aj s tými zahraničnými zvučných mien z vyspelých futbalových krajín. Veď v správe o činnosti klubu za spomínaný prelomový rok 1921 možno nájsť medzi súpermi Bratislavčanov mužstvá z Rakúska, Maďarska, Talianska, Švajčiarska alebo Anglicka. Európa už registrovala klub so šikovnými hráčmi od Dunaja, ktorý hostil viaceré vyspelé európske tímy a už za nimi aj cestoval.

Celé medzivojnové obdobie 20. a 30. rokov 20. storočia dominoval skromnej športovej tlači futbal a jeho priaznivci si na rozdiel od fanúšikov iných športových odvetví mohli prísť na svoje. Reportáže zo zápasov, ich hodnotenia, rozhovory s funkcionármi i hráčmi, postrehy,  klebety zo zákulisia, fejtóny, fotografie, karikatúry, to všetko poskytovala siedma veľmoc čitateľovi. Popularita hráčov stúpala, ľudia ich spoznávali a zastavovali  v bratislavských uliciach, stali sa námetom ľudovej tvorivosti, keď sa futbal s jeho aktérmi objavoval v pesničkách či básničkách.


Štefan Priboj - Pišta Báči, dobová karikatúra

Prvé hviezdy „eškárskeho“ futbalu na čele s Leichmannom, Reichardtom, Ptáčkom, bratmi Karlom a Slávom Strejčkovcami, bratmi Blažekovcami, Maszlonkom, Holčíkom a ďalšími vystriedala nová generácia nemenej kvalitných a populárnych hráčov, ktorí šírili slávu svojmu klubu i mestu, napríklad brankár Hollý, Dobiáš, Šindelář, Kaulich, Čulík, nové tváre zo slovenského vidieka alebo, čo bolo zo začiatku vzácne, ale potom samozrejmé – vlastní odchovanci. Jedno meno sa stalo pojmom zvlášť – Štefan Príboj. Koncom leta 1923 nastal v klube hráčsky pohyb a medzi viacerými novými tvárami získal I. ČsŠK posilu pôsobiacu v budapeštianskom UTE a dokonca v maďarskej reprezentácii. Pôvodom syn slovenských rodičov, na ihrisku skvelý dirigent, zakončovateľ, „špilmacher“ i hrajúci tréner, ktorý okrem strieľania rozhodujúcich gólov získaval a zabudovával do mužstva hotových hráčov i vytypované talenty. Mal na ne nos. Šoral, Hollý, Bončo, Daučík, Čambal, Jurčák, to boli tí najlepší. V tomto období pozitívnych klubových zmien rokov 1923 – 1924, naordinovaných najmä Štefanom Príbojom, boli tými najdôležitejšími pravidelný tréningový proces, snaha o prepracovaný herný systém a zabudovávanie už spomínaných  talentov do zostavy. Tie chodil Príboj objavovať po slovenskom vidieku, ale často „zalovil“ aj vo vlastnom dorasteneckom revíri. Títo získavali medzi ostrieľanými spoluhráčmi  skúsenosti i hráčsku prax a viacerí z nich sa časom stávali oporami. Pôvodní hráči I. ČsŠK Bratislava, prakticky všetko českej národnosti, boli striedaní mladšími slovenskými futbalistami. Pišta báči, ako Príboja volali, bol legendou a nezabudnuteľnou postavou bratislavského futbalu, dušou i pilierom mužstva. Nebolo chlapca či chlapa, ktorý by ho nepoznal.

Dátum vydania: jún 2016